Відповідальність за ухилення від призову та мобілізації

04.12.2015 15:56

Відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію"» № 113- VIII від 15 січня 2015 року, з 20 січня 2015 року стартувала четверта хвиля мобілізації до Збройних сил України.

За умов військових дій на сході держави, відповідно до вимог сьогодення надзвичайно важливим є виконання вимог законодавства України про військовий обов’язок, військову службу та мобілізацію усіма суб’єктами цього процесу, за порушення, яких передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Зокрема, адміністративна відповідальність настає за порушення військовозобов'язаними чи призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України та професійно-технічних навчальних закладах (ст.210 КУпАП).

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено накладання штрафу на громадян до тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян та посадових осіб до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (ст.210-1 КУпАП).

Також ст.211 КУпАП визначено, що навмисне зіпсування обліково-військових документів (військових квитків і посвідчень про приписку до призовних дільниць), яке спричинило їх втрату, тягне за собою накладання штрафу до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Разом з тим, за неявку громадян на виклик у військовий комісаріат без поважних причин для приписки до призовної дільниці, ст.211-1 КУпАП передбачено накладання штрафу до одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Крім того, адміністративна відповідальність згідно ст.211-2 КУпАП настає за неподання керівниками або іншими відповідальними за військово-облікову роботу посадовими особами житлово-експлуатаційних організацій, підприємств, установ та організацій, які здійснюють експлуатацію будинків, власниками будинків, органами місцевого самоврядування, яким делеговано ведення первинного обліку військовозобов'язаних і призовників, підрозділами по роботі з кадрами підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності щорічно в строки, встановлені Міністерством оборони України, до відповідних районних (міських) військових комісаріатів списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць тягне за собою накладання штрафу до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян та повторне вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню до семи неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Водночас, ст.211-4 КУпАП передбачає, що незабезпечення керівниками або іншими відповідальними за військово-облікову роботу посадовими особами підприємств, установ, організацій, колективних сільськогосподарських підприємств і навчальних закладів на вимогу військових комісаріатів сповіщення військовозобов'язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати або перешкода зазначених посадових осіб своєчасній явці громадян на збірні пункти чи призовні дільниці тягне за собою накладання штрафу до трьох неоподаткованих мінімумівдоходів громадян.

Під час мобілізації відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов'язані з'явитися на збірні пункти в строки, зазначені в отриманих ними документах – мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів.

Розділом XIV Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за злочини у сфері призову та мобілізації.

Так, ст.335 Кримінального кодексу України передбачає, що ухилення від призову на строкову військову службу карається обмеженням волі на строк до трьох років.

У разі ухилення від призову за мобілізацією та неприбуття до військкомату законом передбачається кримінальна відповідальність за ст.336 Кримінального кодексу України у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років.

На даний час прокуратурою Новоселицького району здійснюється процесуальне керівництво у 5 кримінальних провадженнях за ст.336 КК України, досудове слідство триває. 

Статтею 337 Кримінального кодексу України визначено, що ухилення від військового обліку або спеціальних зборів військовозобов'язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом, карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців та ухилення військовозобов'язаного від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів карається штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

Станом на 02.12.2015 триває досудове розслідування у 5 кримінальних провадженнях вищевказаної категорії.

Новоселицьким районним судом винесено 7 обвинувальних вироків стосовно 7 осіб.

О.Танас,

прокурор прокуратури Новоселицького району

юрист 3 класу 

Назад