ШАНУЙМОСЯ, ДРУЗІ, НА ДОВГІМ ВІКУ...

05.10.2018 14:22
Розбудова української держави неможливо без вивчення історії рідного краю, її духовної культури. Тому предмет «українознавство» цікавий для учнів своєю самобутністю, відкриттям нових імен та граней їх творчості.
Далекого 1947 року вересень місяць подарував Україні славетного буковинця (хоча за народженням він подолянин) українського співака, композитора, пісняра народного артиста України Миколу Петровича Мозгового. За свій внесок в розвиток української культури нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.
Для глядачів, які зібрались на свято музики «Пісенна сповідь Миколи Мозгового «Мелодія життя» в Новоселицькій ЗОШ №3 26 вересня він залишився ще й учнем 60-х років Новоселицької СШ №3. Тому свято музики готували ретельно, з відчуттям поваги і гордості до славетного імені: готували інформації, вивчали його життя, пісні на його музику, готували вікторину «Чи знаєш ти творчість М. Мозгового» і караоке «Вгадай мелодію».
І ось святково прикрашена зала: виставка його творчих сходинок, яку підготувала бібліотекар Дорофтей Т.А., цікавий відеоряд з життя: зоряне небо з пунктами проживання музиканта, краєвиди Новоселиці, улюблені ним Карпати… Звучав з екрану живий голос композитора… І спогади, спогади, спогади…
Генетично він не міг не стати музикантом, бо виріс в творчій, працьовитій, музичній сім’ї. Пісня завжди звучала в домі Мозгових,  адже батько Петро Григорович часто співав, любив українські, російські пісні, хоча був одним з керівників господарств району (голова колгоспу в Тарасівцях, керівником ПМК-152). До молоді завжди ставився по-батьківськи, хоч і вимогливо. Це і багато інших цікавих випадків сім’ї Мозгових розповів один з гостей свята Микола Каліструк.
Відеоспогади композитора про життя в Новоселиці глядачі сприймали уважно і з оплесками, настільки вони були теплими і щирими.
Разом з Миколою Мозговим пісню «Новоселиця» співала зала і наш новоселицький співак випускник школи Олег Антонійчук. До пісень долучився ще один улюбленець аудиторії, теж випускник школи, знаний далеко за межами Новоселиці  Вадим Балашов. Пісні у їх виконанні допомогли згадати «друзів шкільних років крилатих» і той вплив, який мала музика Мозгового на їх особистості.
Сходинки його творчості цікаві своєю глибиною і філософським баченням життя. Пісні: «Материнська любов», «Край, мій рідний край», «Горянка», «Кришталь горить», «Грай, музико моя», «Прут-ріка», «Зачаруй нас любов», «На щастя, на долю», «Минає день, минає ніч» у виконанні чудових гостей, адже і Олег Антонічук, і Вадим Балашов, як і Микола Мозговий, Софія Ротару, Лілія Сандулеса та інші учасники художньої самодіяльності Новоселиці тих років, пройшли музичне випробування у вокально-інструментальному ансамблі «Тембр», якому цього року виповниться 70 років, і  який серед естрадних колективів 60-70 років минулого століття, йшов поруч з творчістю ВІА «Карпати», ВІА «Смерічка», оркестру «Буковина» та був відомий далеко за межами Буковини.
Творчі сходинки успіху композитора Миколи Мозгового визнані яскравим сузір’ям поетів: буковинцем Михайлом Ткачем, Юрієм Рибчинським, Анатолієм Демиденком, Степаном Галябардою, Віктором Герасимовим, Миколою Близнюком. Вивчивши біографію, творчі нахили і яскраві поетичні образи в піснях Мозгового, а також той глибокий зміст, що несуть вони сьогодні, коли їх знає і співає молодь, а якщо, навіть, і не знає їх – мій обов’язок як учасниці художньої самодіяльності тих років (адже ми співали з ними у вокально-інструментальному ансамблі «Тембр» РБК (Новоселиця), а потім «Карпати» (Чернівці), донести до учнів глибокий зміст і гарні мелодії пісень Миколи Мозгового.
Його пісні нагадують про зустрічі і дружбу з тими, хто мені дорогий, з ким пройшла яскрава юність адже Микола Мозговий співпрацював з такими яскравими артистами як Софія Ротару, Василь Зінкевич, глибоко цінував і шанував творчість Володимира Івасюка, вважав його «взірцем митця», присвятивши йому пісню «Минає день, минає ніч».
В залі, до якої були запрошені учні, вчителі та батьки панувала гарна співуча обстановка: співали всі «Караоке», вгадували мелодії пісень композитора. Творча група з підготовки цього мистецького вечора, авторка цих рядків,  – автор сценарію, Ігор Григор – вчитель музичного мистецтва, Тетяна Дорофтей – бібліотекар школи, Віорел Лазар – вчитель інформатики, Владислава Здерчук – педагог-організатор та ведучі свята – учениці 9-А класу: Ірина Ванзяк, Анастасія Гладка, Тетяна Слободян, Дар’я Тодерішина – доклали багато зусиль, щоб глядачі були задоволені зустріччю з пісенним багатством нашого учня і великого композитора сучасності Народного артиста України Миколи Петровича Мозгового.
Вечір закінчився, але глядачі не розходились, слухаючи пісні у виконанні видатних артистів і гостей вечора, і тоді я відчула вдячність за зроблену роботу, адже хтось повинен знати: «Якщо на небі запалюються зірки – значить це комусь треба!» Тому пісенним заповітом звучали наприкінці вечора слова з пісні М. Мозгового: «Шануймося, друзі, на довгім віку і будьмо щедрими в коханні, тримаймося, друзі, як сестри й брати, а прощаючись, надіймось на зустрічі знову!»
Пам’ятаймо про це!
Раїса Гульпе, 
вчитель українознавства, мистецтва 
Новоселицької ЗОШ №3
Назад