Провідна неділя

17.04.2015 05:47

Спогадуйте покійних правильно. Особливо в дні Великодня

Здавна описана традиція, коли після Великодніх урочистостей ходили на цвинтар. Але для чого? Перш за все, для молитви.

У наші ж дні похід на цвинтар – швидше, якийсь привід для «маївки», «пікніка на узбіччі», а також і для зустрічей з далекими родичами, яких бачиш раз на рік. Ну і привід покрасуватися перед односельцями, щоб бути «як усі», або навіть «краще за всіх».

Якщо вже йдеться про трапезу як про найдавніший у церковному становленні, то сенс її полягає в милостині. Як сказано в Євангелії: «Коли ти справляєш обід чи вечерю, не клич друзів своїх, ні братів своїх, ані своїх родичів, ні сусідів багатих, щоб і вони коли не запросили тебе, і буде взаємна відплата. Але, як справляєш гостину, клич убогих, калік, кривих, сліпих, і будеш блаженний, що вони не можуть віддати тобі, віддасться ж тобі за воскресіння праведних».

Таких людей звали, щоб вони помолилися про покійних. Наприклад, мати блаженного Августина, за місцевим звичаєм, з радістю варила кашу і годувала нею жебраків, творячи милостиню на благо душам покійних.

 

Сенс походу на цвинтар, – насамперед, молитва

Наприклад, зараз традиційним «атрибутом» поминання стало розпивання на могилах алкогольних напоїв. Це нонсенс, такого бути не повинно. Підняття чарок, виливання горілки на могилу – явне відкидання Євангельських норм. Адже сказано, що Царство Боже – це не їжа і питво. Головне на Радоницю – пом’янути, тобто, помолитися про покійних, а не насититися і напитися. Випиваючи ж, ми свідчимо про те, як не любимо наших покійних.

Поминаючи покійних, краще зробити все правильно – по-євангельському. Напевне, кожен знає, де неподалік живе старенька, для якої буханець білого хліба – вже ласощі, тому що вона не в змозі його собі купити. Десь живуть вдови, сироти, інваліди ... Піти в цей день до них, принести їм щось поїсти, прибрати у них вдома – ці справи милосердя принесуть і нам самим, і душам наших покійних рідних набагато більше користі, ніж власне турпохід на кладовищі.

Адже помолитися про покійних можна в будь-якому місці, у будь-який зручний час – а вже особливо в храмі Божому. Але зробити добру справу і попросити, щоб помолилися за упокій раба Божого – ось найкраще проведення Радониці.

Отже, сенс трапези – це милостиня, наш похід на кладовище – для молитви. А у нас виходить, що такі «походи» перетворилися на безглузду традицію, коли не всі розуміють її сенсу і призначення. Для чого це все? Ну інші йдуть, і ми йдемо. Не дай Бог бути гірше за когось!

 

Існує традиція – запрошувати на могили священика

У селах, як правило, ніхто нікуди не поспішає, священик здійснює загальну панахиду, і може підійти до кожної могилки, заспівати «Зі святими упокій» або відслужити літію. У містах з цим складніше. Величезні кладовища, і родичів часто доводиться по тисячі на священика. Як бути?

У цьому питанні ховається ще один важливий нюанс поминання покійних. Якщо вже ми прийшли на кладовище, головне – щоб серце було звернено до Бога, і в ньому звучала молитва. Але не повинно бути марнославного бажання, щоб ось саме «до моєї могилки» підійшов батюшка, саме у мого родича відслужили.

Бог не вважає метри близькості священика до могили покійного, і вже тим більше Бог не співчуває нашому марнославству. Якщо хочеться, щоб ім’я покійного небожа або близької людини було піднесене в молитвах, для цього є Літургія, особливі дні поминання, є і приватне читання Псалтиря – все це велику втіху для душ покійних.

 

Неусвідомлені звичаї

У соціології 20-25 років – це покоління. Радянські часи «вибили» з церковної традиції цілих три покоління. Певні знання можна було б передати від бабусі до онуки, але через три покоління – це малоймовірно. Православні традиції зникли, а щось наносне залишилося. І коли відбуваються поминання, більшість сучасників навряд чи може чітко відповісти, для чого те або інше робиться.

Ось, наприклад, згадайте звичай в селі, коли несуть труну і зупиняються на перехрестях. Для чого? Справа в тому, що раніше під час несення труни з покійним від будинку до храму для відспівування на кожному перехресті відбувалася літію, читалося Євангеліє за упокій (у багатьох місцевостях України цей добрий звичай зберігся). Це дуже добре, дуже повчально, все село вільно-мимоволі молиться ...

А в свідомості більшості людей залишився лише фрагмент звичаю: несуть небіжчика, на перехресті зупинилися, а для чого – невідомо. І такого дуже багато.

 

Що подумають люди ...

Уявіть, скільки має пройти років, щоб люди, які читають ці рядки, погодилися з тим, що тут сказано, і цьому навчили дітей.

Але в відкиданні язичницьких традицій для багатьох ховається жахливий і дуже болюче питання: «А що люди подумають, що скажуть?»

...Помер один з моїх рідних. Відразу пішли розпитування, чи треба завішувати дзеркала? – Ні, в цьому немає сенсу; дзеркала не завісили. А що виделки в якості столових приладдя не можна класти на стіл поминальної трапези? – Можна, поклали на столі виделки. І все, проблем не було!

Отже, ми самі багато чого провокуємо, бездумно погоджуючись з оточуючими і повторюючи чужі помилки. Всі кажуть: треба йти на цвинтар, – підемо й ми. Всі кажуть, треба поставити чарку, – поставимо і ми. Всі говорять, треба роздати цукерки, – роздамо і ми ...

Може, не потрібно боятися стати «білою вороною» – не лити за прикладом сусідів горілку на могилу, не оскверняти пам’ять покійних пиятиками і обжерливістю, спокійно творити милостиню на фон загального нетверезого веселощів?

Так, напевно, чинити краще, ніж влаштовувати великодні бешкети.

 

Навіщо священик на кладовищі?

Молитви над труною, на могилі покійного відбувалися завжди. Так що сьогодні Церква ні на йоту не відступає від того, що робилося 10-15 століть тому.

У цьому, до речі, може бути і місіонерський сенс. Одна справа, коли сидить прямо-таки компашка людей, що випивають біля могили, і інше - коли прийшов священик біля могили вимовляє священні слова, вимовляє священні співи. Для багатьох - це жива проповідь. Без священика відвідування кладовища є слідування незрозумілому ритуалу, а так хтось помолиться, хай і несвідомо, а хтось задумається про Вічне.

Присутність священика на кладовищі має також і якийсь дисциплінарний ефект, коли і вилаятися соромно буде, і голос підвищити, і пісню заспівати - все-таки батюшка поруч. Так що наявність священнослужителя допомагає облагороджувати цю часто дику середу. 

Від сивої давнини християни в післявеликодні дні приходили для особливих молитов на могили покійних християн. І сьогодні важливо, щоб із звичаїв Радониці пішло все наносне, язичницьке, щоб все, що відбувається на кладовищах в ці дні, виникало б з християнської любові до покійним, а не з бажання зробити «як у людей» або з простого марнославства.

Чим більше буде нас, православних, тим більша ймовірність того, що рано чи пізно кладовища перетворяться на священні місця молитви, а не звеличування і веселощів.

Єпископ Філарет (Звєрєв)

Назад