Про зміни у пенсійному законодавстві

31.03.2015 01:06

З ЧЕРГОВИМИ ЗМІНАМИ, ЯКІ ВІДБУЛИСЬ У ПЕНСІЙНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ, ПІД ЧАС ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ ЗМІ РАЙОНУ ОЗНАЙОМИВ НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В НОВОСЕЛИЦЬКОМУ РАЙОНІ АНАТОЛІЙ ПРОЦЮК.

Як зазначив посадовець, Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», внесено зміни до таикх Законів України: «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про судову експертизу», “Про Національний банк України», “Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про статус народного депутата України», «Про дипломатичну службу», «Про Кабінет Міністрів України», “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до Положення про помічника-консультанта народного депутата, Митного кодексу України в період роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів».

Цей Закон передбачає зміну законодавчих норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення за трьома основними блоками. Перший блок стосується виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах. Зокрема йдеться державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів, деяких інших категорій працівників.

– Анатолію Васильовичу, чи є категорія громадян, які не підпадають під ці зміни?

– Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців, учасників Антитерористичної операції. Всі вони на будь-якій роботі будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі.

Пенсіонери-«науковці», які працюють на «спецпосадах, зможуть одержувати 85 відсотків належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.

– Яким чином виплачуватиметься пенсія іншим категоріям пенсіонерів, що працюють?

– Для них передбачено, що у період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії. Це стосується лише пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність, – 1423,5 грн.

Пенсії, що призначені в розмірі менше 1423,5 грн., працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку пенсія до виплати становитиме не менше 1423,5 грн.

Пенсіонерам, що працюють, з числа інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, пенсія виплачується у повному обсязі незалежно від розміру.

– Анатолію Васильовичу, скажіть, будь-ласка, що буде з пенсіями тих громадян, які зараз оберуть роботу і отримуватимуть лише заробітну плату?

– Після звільнення з роботи, в тому числі зі «спецпосад», виплата пенсії поновлюється в повному обсязі і за тими ж правовими нормами, що були до 1 квітня 2015 року.

Статус пенсіонера – що працює чи не працює і, відповідно, розмір пенсії до виплати районне управління визначає за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати до управління окремо документи необхідно лише тим пенсіонерам, котрі своєчасно не виконали передбачене законом зобов’язання протягом десяти днів поінформувати органи Фонду про працевлаштування/звільнення з роботи.

Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, виплата пенсії буде проведена в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер вже не працював.

Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на «спецпосаду», пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов’язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.

– Які новації відбудуться у призначенні пільгових пенсій?

– Передбачено зміни умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.

По-перше, з 01.04.2015 поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.

Цей процес відбуватиметься поступово протягом 10 років – кожного року на 6 місяців.

Зазначена зміна є необхідністю узгодити пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється, починаючи з 1 жовтня 2011 року.

Також поетапно, на 6 місяців за рік, змінюється загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.

По-друге, на 5 років поетапно, протягом 10 років на 6 місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників – необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та ін.

При цьому умови призначення пенсій за вислугу років в частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінними. Наприклад: вчитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатись своїм правом на призначення пенсії за вислугу років.

Ганна ВАКАРЧУК

Назад