ПОСІВНА ПІД ПАРАСОЛЕЮ

25.05.2019 20:46

ПОСІВНА ПІД ПАРАСОЛЕЮ. ТАКОГО НЕ ПАМ’ЯТАЮТЬ НАВІТЬ СТАРОЖИЛИ. ЦЬОГОРІЧНА ВЕСНА ВНЕСЛА СУТТЄВІ КОРЕКТИВИ В РОБОТУ АГРАРІЇВ. ДОЩУ В ТРАВНІ ВОНИ ЗАВЖДИ ПРОСЯТЬ, АЛЕ Ж НЕ СТІЛЬКИ! І ЯКЩО НА ДІЛЯНЦІ БІЛЯ ХАТИ ЩОСЬ МОЖНА ЗІ СТЕЖКИ ПІДСАДИТИ ЧИ ПІДСІЯТИ, АБО НА ГАЛОШІ САМОРОБНІ «БАХІЛИ» З ЦЕЛОФАНОВИХ ПАКЕТІВ НАДЯГТИ (У КОЖНОГО – СВІЙ ЛАЙФХАК), ТО В ПРОМИСЛОВИХ МАСШТАБАХ ЦЬОГО НЕ ЗРОБИШ. У ВЕЛИКИХ ГОСПОДАРСТВАХ В ОЧІКУВАННІ СПРИЯТЛИВОГО МОМЕНТУ ТЕХНІКА ЧЕРГУЄ НА КРАЮ ПОЛЯ. ТИМ НЕ МЕНШ ЧАСТИНА НИВИ ТАК І НЕЗАСІЯНА. ЗА СЛОВАМИ НАЧАЛЬНИКА УПРАВЛІННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО РОЗВИТКУ РДА, ДОВЕДЕТЬСЯ ПЕРЕГЛЯНУТИ СТРУКТУРУ ПОСІВІВ, ОСКІЛЬКИ ТАКУ КУЛЬТУРУ ЯК СОНЯШНИК, СКАЖІМО, СІЯТИ ВЖЕ ПІЗНО.

Проблеми нинішньої весни, до речі, не лише з сівбою, але й з доглядом за рослинами, бур’ян буяє, шкідникам негода – не перепона.

– Місячна норма опадів у нашій місцевості на цей період – 76мм, а ми маємо 96мм станом на 20 травня, це в Новоселиці, подекуди по району – до 120 мм, – коментує ситуацію начальник управління АПР Анатолій АНДРІЦЬКИЙ. – Завжди казав: ніколи у травні зайвого дощу не буває, але нині, за цих кліматичних умов, маємо великі проблеми. В першу чергу, ми не досіяли. Не досіяли кілька культур. В основному – кукурудза, зернові, соя. Але зупинимось на цих трьох культурах. На сьогодні посіяно всього лише 800 гектарів кукурудзи – при плані 2500, при прогнозі посіву сої на 6200 гектарах маємо посіяного 4200. Щодо соняшника, про який сьогодні вже не доречно говорити, тому що всі строки вже вийшли, на жаль, посіяно лише 46% від запланованого. Господарства планували 1600 гектарів, а маємо 727.

В основному ці цифри пов’язані з одним господарством – «Мрія Фармінг Буковина». Ви ж розумієте, що кожний показник в нашому аграрному районі у тій чи іншій мірі залежить від показника по «Мрії». Вони планували посіяли 955 гектарів кукурудзи, на сьогодні посіяно 232. При прогнозі посіву сої: по «Мрії» – 849 гектарів, на сьогодні посіяно – 0. І головне: при плані 1068 гектарів соняшника вони посіяли на сьогоднішній день – 632 гектари. Я спілкуюся з Михайлом Івановичем Вакарюком, він чудовий досвідчений фахівець, Заслужений агроном України, і він стверджує: «ми ще будемо сіяти». Ризиковано. Коли соняшник, посіяний на початку квітня, вже піднявся до 15 см, а зараз ще посіяти, мені важко сказати, що може бути. Але Михайло Іванович каже, що у них є середньостиглий гібрид. До того ж, за його словами, в минулому році у Чорнівці посіяли 17 червня і зібрали врожай. Але це залежить від року, яке літо. Крім того, ще недосіяно по «Мрії» 312 гектарів кукурудзи. Разом з тим господарства розпочали догляд за посівами, мається на увазі зернові, колосові, озимі і ярі. І через дощ призупинили. Зараз якраз той час, коли треба вносити гербіциди, треба боротись з бур’янами, з хворобами і шкідниками. На жаль, на сьогоднішній день не можуть господарства це робити, але ми прекрасно розуміємо, один день, два чи три, втрачених при боротьбі з шкідниками, з хворобами і бур’янами, ви розумієте, що це є.

На пшениці я не пам’ятаю, щоб так розвивалась борошниста роса. В цьому році, на жаль, маємо. Крім тих характерних хвороб, що є, септоріоз, бура іржа і т.д., в цьому році ще додалась на пшениці і борошниста роса.

На кажучи вже про сади. В них при такій температурі, при підвищеній вологості повітря, розвиваються з неймовірною швидкістю і парша, і борошниста роса, разом з тим ідуть і шкідники.

Треба вносити гербіциди на сою, вже вкрай необхідно. Вільно себе почувають і спокійно сплять ті, котрі сіють генетично-модифіковану сою, на жаль, на сьогоднішній день у нас біля 70% генетично-модифікованої сої. Тобто ще тут строки не втрачені. Чому на втрачені? Є препарат, який можна вносити трохи пізніше, трохи раніше, а вони внесли один раз і збулися. А ті, хто сіє таку сою, звичайну, гібридних сортів, звичайно, що також є проблеми, там де треба вносити два-три рази гербіциди, ну отак склалося на сьогоднішній день.

Втім, на думку керівника маршинецької «Ниви-АВК» члена колегії РДА Олексія КЕРЦОЇ, не все так страшно:

– Ситуація складна, але все ж контрольована. Принаймні, у господарствах, де навантаження на одиницю техніки, не таке значне, як, скажімо, в «Мрії». Сьогодні (розмова відбулась у день виходу газети – ред.) завершуємо сівбу, щоправда, на післяобіду прогнозують дощ. А взагалі нинішня весна змусила більше цінувати час, недарма ж кажуть, що один весняний день рік годує. От і треба «ловити» кожну мить. До речі, різноманітність сортів тієї ж кукурудзи чи сої дозволяє сіяти десь до середини червня, впораємось. І з хлібом будемо.

Як на мене, страшнішою проблемою, ніж дощі, є диспаритет цін. Ще більше, як торік, впала ціна на сою – а це сьогодні стратегічна культура, на кшталт колись цукрового буряку. Зате росте ціна на пальне, засоби захисту рослин та ін. І тут небесна канцелярія точно не поможе.

Повний оптимізму і керівник СТОВ «Перемога» депутат районної ради Анатолій ЄСИПЧУК:

– Не треба гнівити Бога. Дякуймо Йому, що йдуть дощі. Так, ми на сьогодні засіяли 95% ниви, але ті 15 гектарів, в які ще треба закласти зерно, погоди не роблять. Доведеться більшу норму гербіцидів вводити при догляді за рослинами, але ж це теж не смертельно. Добре, що є волога. З роботою впораємось. Головне – щоб нова влада мир принесла в Україну. Решту зробимо.

Член комісії районної ради з питань АПК рідківчанин Микола РУДЬКО назвав ще одну проблему дощової весни:

– Через часті й рясні дощі садоводи мусять більше разів, ніж торік, обприскувати сади. Люди побоюються, що це може не пройти безслідно для здоров’я – як тих, що мешкає поблизу, так і тих, хто потім ці фрукти споживатиме.

 Пересічні селяни, котрі, якщо й мають у приватній власності гектари, то всього один-два, особливо на дощ не нарікають. Так, скрушно похитують головами, бо ж «у город не залізеш», «розсаду не висадили», «кукурудзу треба досіяти», «люцерія пожовкла, треба скосити, щоб хоч другий покіс був». А тут ще й бур’яни – вище пояса. Але ці люди не звикли скаржитись. «А що мені бур’ян, каже один літній ванчиківчанин, береш сапу в руки і по голові його».

А тим часом в Укргідрометцентрі нам обіцяють ще майже тиждень дощів.

Ганна ВАКАРЧУК,

фото Алли МАЗУР

 

Назад