ПІДПИСНА КАМПАНІЯ ТРИВАЄ З ЛЮТОГО 2018: як впроваджується медична реформа в Новоселицькій об’єднаній громаді

02.12.2018 15:20

Представники Новоселицької міської ради об’єднаної територіальної громади спільно з лікарями і жителями громади обговорили успіхи підписної кампанії та звернули увагу на відсутності місцевих амбулаторій, що ускладнює втілення наступного етапу медичної реформи. Проведення заходу ініціювала громадська організація “Центр UA” 27 листопада в рамках всеукраїнського туру “ЗміниТИ”.

Новоселицька ОТГ не є власником закладів охорони здоров’я. Пацієнти обслуговуються у КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоселицького району”. Вже з початку кампанії “Лікар для кожної сім’ї” заклад лідирував за кількістю підписаних декларацій пацієнтів з сімейними лікарями. Головний лікар В’ячеслав Бежан зазначає, що завдяки співпраці з місцевою владою вдалось оперативно закупити комп’ютери, а також запропонувати пацієнтам тестовий формат укладання декларацій з 1 лютого 2018 року. Сьогодні близько 75% жителів громади підписали угоди з сімейними лікарями:

– Ми були підготовлені до підписної кампанії, тож не мали проблем із її впровадженням. Наші сімейні лікарі мають контакт зі своїми пацієнтами і впродовж років їх “ведуть”, – зауважує головний лікар і додає, – Ми також проводимо роз’яснювальну кампанію, не для заробітної плати лікарів, а щоб пацієнти з 1 січня 2019 мали доступ до другого рівня медичної допомоги.

Наразі у Центрі первинної медико-санітарної допомоги Новоселицького району обслуговується 23 тис. жителів громади. Центр на 85% забезпечений комп’ютерною технікою, втім досі не має власної лабораторії. Лікарі вимушені запрошувати аналізи у Центральній районній лікарні та шукати варіанти запуску власної лабораторії при КНП.

Задля підвищення рівня доступності медицини та наближення первинної меддопомоги до населення, за словами заступника міського голови Деомид Шова, у свій час планувалось запустити роботу 10 амбулаторій в ОТГ, які відповідають вимогам Мінрегіону.

– На жаль, ми не відкрили навіть однієї лабораторії через нестачу коштів у місцевих бюджетах. Саме бюджети мали б співфінансувати об’єкти на 10%. Для однієї громади 1,6 млн.грн. є великою сумою, яку наразі вони не можуть виділити, – зазначив управлінець.

Головний лікар В’ячеслав Бежан підтвердив, що наразі в місцевому бюджеті не передбачені кошти на дофінансування амбулаторій:

Є думка, що активність КНП, його фінансування НСЗУ, 75% підписаних декларацій, означає, що місцева влада вже нічого не має робити. Але кошти НСЗУ ми можемо використовувати лише певним визначеним чином. Нас не почули щодо сільської медицини.

Ольга ОБЕРШТ,

представниця ГО «ЦентрUA”

Назад