Особливості перерахунку пенсій з 1 жовтня 2017 року

24.10.2017 13:50

8 жовтня Президент підписав Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-19 від 03.10.2017, який набрав чинності 11.10.2017. Відразу після підписання Закону  органами Фонду області забезпечено проведення відповідних перерахунків пенсійних виплат буковинців.

Зазначеним Законом установлено, що з 1 жовтня 2017 року при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" (1373 грн.), збільшений на 79 гривень.

Відтак, мінімальні розміри пенсій осіб з інвалідністю, пенсій у зв’язку з втратою годувальника, пенсій за віком при страховому стажі не менше 35 років для чоловіків, 30 років - для жінок (або при стажі не менше 25 та 20 років відповідно для чоловіків та жінок, яким пенсію призначено до 01.10.2011 та не перераховано з урахуванням стажу та заробітку, набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії), а також інші мінімальні пенсійні виплати, залежні від показника прожиткового мінімуму, з 1 жовтня обчислюються виходячи із розміру 1452 грн. Внаслідок чого зросли  підвищення до пенсій, встановлені інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, жертвам нацистських переслідувань, мінімальні виплати для інвалідів внаслідок аварії на ЧАЕС тощо.

В цілому ж установлено, що пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною), перераховані з 1 жовтня 2017 року, а також ті, що призначатимуться після цієї дати, встановлюються у розмірі не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченому на 1 грудня 2017 року. Це дозволило, зокрема,  перерахувати з 1 жовтня пенсії, розмір яких до цього часу складав 949 грн., збільшивши їх до рівня 1373 грн.

Скасовано особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам, який раніше обмежував виплату їх пенсії розміром 85 %.

Особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність" та інших спеціальних законів, розмір яких з урахуванням перерахунку у зв’язку з осучасненням пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та застосуванням нового прожиткового мінімуму, буде більший, проводиться автоматичне переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, без необхідності їх звернення, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно з прийнятою пенсійною реформою відбулися також зміни в обчисленні пенсії для жінок, які в період з 01.10.2011 до 01.01.2015 скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення ними 55 років. Зокрема, передбачено, що для таких осіб запроваджене в 2011 році зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення жінкою пенсійного віку та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення встановленого для неї пенсійного віку. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду. Таким чином, скасовано норму закону, яка передбачала застосування зменшення розміру пенсії за дострокове її призначення протягом всього періоду отримання пенсійної виплати.

Пенсійна служба області забезпечила проведення нарахувань та виплату пенсій в перерахованих розмірах в установлені строки. Всі перерахунки проведені в автоматизованому режимі за матеріалами пенсійних справ без необхідності звернень громадян. Перераховані суми пенсій буковинці зможуть отримати до 25 жовтня, в тому числі ті пенсіонери, яким пенсія виплачена в першій декаді місяця, тобто до проведення перерахунку. Ті ж, хто не одержав належну йому доплату пенсії в поточному місяці, отримають її в листопаді цього року.

Наталія НАЗАРЕНКО, заступник начальника управління пенсійного забезпечення, начальник відділу методології та організації роботи з обслуговування громадян

Назад