“Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”: на Новоселиччині завершується третя фаза проекту ЄС/ПРООН

30.06.2016 20:49

 

В рамках цього проекту, перша фаза якого розпочалась у 2009 році, в освітніх закладах дванадцяти населених пунктів району замінено вікна та двері на енергозберігаючі металопластикові. Для цього були залучені кошти Євросоюзу, співфінансування з районного бюджету, посильну участь взяли і місцеві громади. Загалом використали понад два мільйони гривень.

Підсумки реалізації цього проекту в нашому районі підбили минулої п’ятниці на Форумі місцевого розвитку. Провели його в Динівцях (там саме завершили роботи із заміни вікон та дверей в місцевому НВК) за участі координаторів проекту в Чернівецькій області, лідерів громад-учасниць проекту та керівництва району. Модератором виступила начальник управління економіки та розвитку інфраструктури РДА Людмила Істратій.

Про важливість впровадження проекту зазначив голова районної ради Дмитро Вакарюк, адже «енергетична незалежність для України – головне, а збереження тепла в нинішніх умовах – одне з найважливіших завдань». І по­дібні проекти сприяють цьому. “Це – лише початок, – наголосив пан голова. – Енергозберігаючі вікна – це добре, але належного ефекту не буде, якщо не побаємо про дахи і стіни. І не тільки в освітній галузі, але й закладах охорони здоров’я, культури. Тож працювати є над чим. Якщо буде ініціатива громад, депутати районного парламенту їх обов’язково підтримають”.

Своїм досвідом участі в проекті поділились його учасники. За їх словами, чимало залежить і від підрядника, який виграв тендер на виконання робіт. До прикладу, як сказав голова ГО “Берестянка” Михайло Главицький, очолювана Іваном Семенюком фірма “Роднічок-1” запропонувала таку прийнятну ціну і якість, що замість запланованих 42 вікон у Берестянській школі мали можливість замінити 52. Задоволені співвідношенням «ціна-якість» і ставленням “Роднічка” до вионання робіт і у Довжку, про що розповіла Лариса Паламар, заступник голови ГО “Злагода села”.

Повчальним є досвід динівчан. У них тендер виграв підрядник, зареєстрований за межами району. Тож, за словами керівника громадської організації “Діну” Михайла Беженаря, динівчани вирішили перевірити роботу підрядника “в ділі”. Побували в декількох закладах, де той проводив роботи, і жахнулися від побаченого та почутого. Склавши відповідного акта, “Діну” відмовився від послуг переможця тендеру. Це, сказав координатор проекту Олександр Ковальчук, – перший подібний випадок в Україні, який став взірцем у стосунках з іншими недобросовісними підрядниками. Динівчани знайшли іншого виконавця – приватного підприємця Ончуленка, роботою якого вельми задоволені, результати співпраці учасники форуму потім мали змогу побачити на власні очі. Складніша ситуація в Чорнівці, там місяцями не можуть додзвонитись до переможця тендеру – приватного підприємця Моїсея, який тепер пропонує свої послуги ще й від ПП “Явір”, його рекомендують обходити десятою дорогою.

Що ж героїв, як кажуть, треба знати в обличчя. І справжніх, і тих, ”що в лапках”. В рамках форуму підрядним організаціям вручили подяки. Від імені “Роднічка” подяку приймала заступник гендиректора фірми Світлана Скрикуляк, в чиї функціональні обов’язки якраз і входить організація та контроль за такими роботами, а також пану Ончуленку.

Чи буде четверта фаза проекту, наразі невідомо, сказав координатор проекту Олександр Ковальчук, тривають переговори з донорами і урядом України. Якщо четверта фаза таки буде, то перевагу для участі надаватимуть об’єднаним громадам (ще один “плюсик” тим, хто об’єднується), підкреслив координатор. І додав: не варто чекати четвертої фази цього проекту, є й інші, в яких можна (і треба!) брати участь,  залучаючи кошти для вирішення проблем наших населених пунктів. За словами пана Ковальчука, нині Європа сягнула пікового моменту своєї готовності технічно і фінансово підтримати ініціативи громад в Україні. Гріх цим не скористатись.

Форум місцевого розвитку у Динівцях провели в сільському будинку культури. Після офіційної частини на учасників зібрання чекав приємний сюрприз – виступ диновецьких аматорів сцени. “Родзинкою”, звичайно ж, були танці від “Букурії”.  Заради такої молоді, її майбутнього і варто впроваджувати подібні проекти. Як вони танцюють! Просто таки запалюють. Коли виступала середня група, буквально на перших секундах вимкнувся музичний супровід, хлопці й дівчата весь свій танок виконали під аплодисменти глядачів. Кожен рух відточений, а стільки в них пристрасті! Браво! Є майбутнє у Динівців.

Ганна ВАКАРЧУК,

 

Назад

Фотогалерея: “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”: на Новоселиччині завершується третя фаза проекту ЄС/ПРООН

/album/fotogalereya-mistsevij-rozvitok-orijentovanij-na-gromadu-na-novoselichchini-zavershujetsya-tretya-faza-proektu-jes-proon/img-9388-rajon-info-novini-novoselitsi-jpg/ /album/fotogalereya-mistsevij-rozvitok-orijentovanij-na-gromadu-na-novoselichchini-zavershujetsya-tretya-faza-proektu-jes-proon/img-9427-rajon-info-novini-novoselitsi-jpg/ /album/fotogalereya-mistsevij-rozvitok-orijentovanij-na-gromadu-na-novoselichchini-zavershujetsya-tretya-faza-proektu-jes-proon/img-9321-rajon-info-novini-novoselitsi-jpg/ /album/fotogalereya-mistsevij-rozvitok-orijentovanij-na-gromadu-na-novoselichchini-zavershujetsya-tretya-faza-proektu-jes-proon/img-9272-rajon-info-novini-novoselitsi-jpg/ /album/fotogalereya-mistsevij-rozvitok-orijentovanij-na-gromadu-na-novoselichchini-zavershujetsya-tretya-faza-proektu-jes-proon/img-9282-rajon-info-novini-novoselitsi-jpg/ /album/fotogalereya-mistsevij-rozvitok-orijentovanij-na-gromadu-na-novoselichchini-zavershujetsya-tretya-faza-proektu-jes-proon/img-9275-rajon-info-novini-novoselitsi-jpg/ /album/fotogalereya-mistsevij-rozvitok-orijentovanij-na-gromadu-na-novoselichchini-zavershujetsya-tretya-faza-proektu-jes-proon/img-9363-rajon-info-novini-novoselitsi-jpg/