МИСТЕЦТВО ДОГЛЯДАТИ

12.05.2020 12:51
НІ В НОВОСЕЛИЦІ, НІ У ЖОДНОМУ ІЗ СІЛ РАЙОНУ ЇМ, ЯК ЦЕ РОБЛЯТЬ У ВЕЛИКИХ МІСТАХ, НЕ АПЛОДУЮТЬ, КОЛИ ВОНИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ З РОБОТИ. ЇМ НЕ ОБЛАШТОВУЮТЬ СПЕЦІАЛЬНІ КІМНАТИ ДЛЯ РЕЛАКСУ МІЖ ЗМІНАМИ. НАВПАКИ, ПРИЙШОВШИ ДОДОМУ, ВОНИ ВПРЯГАЮТЬСЯ У ХАТНІ СПРАВИ, БО ТАКІ РЕАЛІЇ МАЛЕНЬКОГО МІСТЕЧКА І СЕЛА, ДЕ НА КОЖНОГО ЧЕКАЄ ВІЗ СПРАВ, ВЕЛИ-КИХ І МАЛИХ. РАЗОМ З ТИМ НИНІШНЯ СИТУАЦІЯ ПОКАЗАЛА, ЯКОЮ ВАЖЛИВОЮ В СИСТЕМІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я Є СЕСТРИНСЬКА ЛАНКА – ТА, ЩО МІЖ ЛІКАРЕМ І ПАЦІЄНТОМ І НА ЯКУ ПОКЛАДАЄТЬСЯ І ТОЙ, ХТО ЛІКУЄ, І ТОЙ, КОГО ЛІКУЮТЬ. ГОВОРИМО ПРО МЕДИЧНИХ СЕСТЕР, ЧИЄ ПРОФЕСІЙНЕ СВЯТО – У ВІВТОРОК, 12 ТРАВНЯ. АДМІНІСТРАЦІЇ НАШИХ ЛІКАРЕНЬ ВИРІШИЛИ НЕ ОБМЕЖУВАТИСЬ ТРАДИЦІЙНИМИ СЛОВАМИ ВІТАНЬ. І ГОЛОВНІ ЛІКАРІ, І ГОЛОВНІ МЕДСЕСТРИ УСТАНОВ ГОВОРЯТЬ ПРО НАДВАЖЛИВУ РОЛЬ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ, ОСОБЛИВО В НИНІШНІХ УМОВАХ.
«ВІД ЇХ ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ ЗАЛЕЖИТЬ УСПІХ ЛІКУВАННЯ»
– Медичні сестри – це найбільший загін фахівців охорони здоров’я будь-якої країни і будь-якого закладу охорони здоров’я. І наша районна лікарня – не виняток, – зазначає головний лікар Но-воселицької РЛ Валерій КАЛАРАШ. – Згідно з сучасною компетенцією в охороні здоров’я, медична сестра повинна бути висококваліфікова¬ним фахівцем – партнером лікаря і пацієнта, ще й здатним до самостійної роботи у складі єдиної команди. Саме така команда працює в нашій установі. На сучасному етапі, а особливо, зважаючи на виклики, пов’язані з коронавірусною інфекцією, системі охорони здоров’я потрібна не просто медична сестра, а професіонал своєї справи. Медсестра має уміти орієнтуватися в характері патологічних змін в організмі, правильно вибрати тактику при наданні екстреної медичної долікарської допомоги, досконало володіти технікою сестринських маніпуляцій. Не кривитиму душею, якщо скажу, що більшість моїх колег з середнього медичного персоналу наділені цими якостями. Ціную, дорогі мої, внесок кожної з вас. Знаю, як важко сьогодні, коли ви не просто йдете на роботу, фактично – на передову, ще й в таких обладунках, у яких пересічна людина й п’яти хвилин не витримає, а ви зміни відпра-цьовуєте. Дякую вам за мужність, за те, що, як би не було страшно, ви робите свою роботу. Сил вам, терпіння і Божого благословення. Бережіть себе і своїх рідних! А головне – будьте мені здорові.
– Сестринські зміни в нашій лікарні нині – як чергування на бойовому посту. Особливо – в інфекційному відділенні, реанімації, терапії, яку перепрофілювали для лікування хворих на коронавірус. Від медичної сестри нині, як ніколи раніше, потрібне вміння самостійно оцінювати стан і потреби хворого, вести правильне спостереження за ним, – каже заступник головлікаря районної лікарні Алла ОЛЕНТИР. – Моїм колегам нерідко доводиться приймати самостійні рішення, коли від їх професійної компетенції залежить успіх лікування. Непросто це все, але медсестрам – і зі стажем роботи, і тим, що недавно прийшли на роботу – вдається впоратись з покладеними на них обов’язками, вдається бути надійними помічниками лікарям і янголами-охоронцями пацієнтам, до яких вони завжди найближче. Вдячна своїм колегам за роботу, ви робите навіть неможливе у ці дні. І це заслуговує поваги. Залишається сподіватися, що на державному рівні з часом буде врегульовано нормативно-правові та фінансові моменти і медсестринство стане статусною спеціальністю. Бажаю нам усім якнайшвидше дочекатись цього. А поки – терпіння вам, колеги, віри у те, що світло в кінці тунелю є. Розуміння від рідних. І – здоров’я. Все у нас буде добре.
«ВГАДУВАТИ БАЖАННЯ І ПОТРЕБИ ПАЦІЄНТА»
– І у більш благополучні часи будні медичної сестри в селі чи райцентрі були непростими, та й свята теж. Телефони не замовкали ні вдень, ні пізньої ночі: «болить голова», «треба зробити укол», «звело ногу», «дитина впала з велосипеда»… Варіантів безліч. І без медсестри ніяк. Так було зав-жди, – каже головний лікар Центру «Промінь здоров’я» В’ячеслав БЕЖАН, – і так є зараз, коли кількість звернень значно зросла. І від медсестри, наряду із сімейним лікарем, залежить якість та умови догляду за пацієнтами, ефективність лікування та реабілітації. Працюючи з лікарським засобами, медична сестра має пам’ятати правило восьми „правильно”: „правильний” пацієнт – саме той пацієнт, кому прописано цей препарат; „пра¬вильний” лікарський засіб – саме цей препарат потрібно вводити цьому пацієнтові; „правильна” доза, яку необхідно перед введенням ще раз перевірити в листку призначень, у формі випуску та подумати, чи не помилився лікар, особливо у дитячій практиці; „правильний” шлях введення; „правильний” час введення; „правильна” причина введення – стан пацієнта, його хвороба; „правильний” запис в листку призначень; „правильний” терапевтичний ефект препарату. От стільки «правильно» вимагається від наших медсестер. І це правило вони знають назубок, дотримуються його, повертаючи здоров’я сотням пацієнтів, а нерідко – рятуючи чиїсь життя, не більше й не менше. Здоров’я нашим помічницям, добра і милосердя їм, благополуччя. Хай Небеса завжи покровительствують вам.
– Серед фотознімків, які розшукала в архіві, є групові, де на спільне фото ми ставали однією дружною родиною. Було це ще до пандемії. Сподіваюсь, скоро ми знову зможемо зібратись разом. А поки – робота, робота і ще раз робота, – розповідає головна медсестра Центру «Промінь здоров’я» Яна БАСАРАБ. – Як ви знаєте, пацієнти сьогодні найперше звертаються до сімейного лікаря. А лікарська і сестринська справа – взаємопов’язані. Саме сестринська справа вивчає реакцію пацієнта на хворобу, тому медсестра – як найперша помічниця лікарю, так і берегиня для хворого. Основоположниця наукової сестринської справи Флоренс Найтінгейл (власне, завдяки їй ми і маємо своє професійне свято) в книзі „Як потрібно доглядати за хворими” писала, що головне мистецтво доглядальниці полягає в умінні відразу відгадувати бажання хворого, не чекаючи поки він їх висловить. Мої колеги намагаються дотримуватись цього постулату. Виходить у них чи ні – ваші читачі знають краще, бо ж немає людини, котрій би хоч раз у житті не знадобилась допомога медичної сестри. Тому шануймо їх працю! Бережімо їх! Здоров’я, мої дорогі колеги, благополуччя і щастя зичу кожній. Вірмо в те, що все буде добре.
Анна ЛЕОНТІЄВА

 

Назад