МЕДИЦИНУ РЕФОРМУЮТЬ: ЩО БУЛО – БАЧИЛИ, ЩО БУДЕ – ПОБАЧИМО
16.02.2020 13:05ПІДСУМКИ СВОЄЇ РОБОТИ ЗА РІК, ЩО МИНУВ, ПРАЦІВНИКИ ПЕРВИННОЇ (ЦЕНТР «ПРОМІНЬ ЗДОРОВ’Я») І ВТОРИННОЇ (РАЙОННА ЛІКАРНЯ) ЛАНОК ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я НОВОСЕЛИЧЧИНИ ТРАДИЦІЙНО ПІДБИЛИ РАЗОМ. ТАК САМО РАЗОМ ПЛАНУВАЛИ І РОБОТУ НА РІК НИНІШНІЙ. РІК МАЄ СВОЇ ОСОБЛИВОСТІ – З 1 КВІТНЯ АКТИВНО РЕФОРМУВАТИМЕТЬСЯ ВТОРИННА МЕДИЦИНА І ВЗАЄМОДІЯ ЛІКАРІВ-»СІМЕЙНИКІВ» ТА ВУЗЬКИХ СПЕЦІАЛІСТІВ ПОВИННА СТАТИ ЩЕ ТІСНІШОЮ, ЯКЩО ІНТЕРЕСИ ПАЦІЄНТА ДЛЯ НИХ СПРАВДІ ВАЖЛИВІ.
Дедлайн «1 квітня»в тому чи іншому контексті прозвучав у кожній доповіді. Втім, важко не погодитись із заступником головлікаря районної лікарні Василем Сухорабом, котрий головував на нараді: не треба просто чекати цієї дати, треба бути до неї готовим, бути готовим працювати в нових умовах. Наскільки це так, побачимо вже за місяць з половиною.
Первинна ланка охорони здоров’я району активно реформується уже декілька років. Що вдалося, а що треба ще зробити, окреслив головний лікар Центру «Промінь здоров’я» В’ячеслав Бежан. За його словами, головна місія колективу, який він очолює: «Збереження здоров’я населення – зокрема шляхом забезпечення доступної та якісної медичної допомоги, впровадження здорового способу життя на основі партнерства, поваги та довіри між медичною спільнотою та населенням, професійності медичних працівників». Установа повністю автономізована. Триває кампанія «Обери свого лікаря». З населенням, яке обслуговують лікарі КНП «Центр «ПРОМІНЬ ЗДОРОВ’Я», укладено 38513 декларацій, що становить 75,02% (2018 рік – 67,35%). Темп укладання декларацій бажає бути кращим. Хоча, за словами пана Бежана, якщо у нас за один рік на 7% зросла кількість укладених декларацій, то в Польщі на це пішло до десятка років. Тож не все так погано. Стимулом для укладання угоди має стати те, що з 2020 року за скеруванням сімейного лікаря пацієнти зможуть проходити безоплатно консультації вузькопрофільних спеціалістів, такі обстеження як рентген, УЗД, мамографія, ехокардіографія серця та інші у будь-якому медичному закладі, який уклав договір з Нацслужбою здоров’я, користуючись новим принципом: «гроші ідуть за пацієнтом». У свою чергу, лікарі, які уклали договори з пацієнтами, отримали гідну грошову винагороду за свою роботу. Не секрет, що оплата лікарів «первинки» суттєво зросла після підписання договору з НСЗУ.
Говорив доповідач і про зміцнення матеріально-технічної бази, зокрема про придбання нового санітарного транспорту для амбулаторій сімейної медицини – закуплено 6 автомобілів, цьогоріч куплять ще 7 машин. Придбали телеметрію. Розпочали будівництво нової амбулаторії в Маршинцях. Цього ж року проведуть ремонт в сільських амбулаторіях Динівців, Ванчиківців, Черленівки, Малинівки, Рокитного, Топорівців, Зеленого Гаю та Костичан – загалом ще на майже 10 мільйонів гривень.
2020-ий, прогнозує В’ячеслав Бежан, буде не менш напруженим.
Розгорнутий аналіз роботи поліклінічної служби провела заступниця головного лікаря районної лікарні з поліклінічної роботи Лідія Ротар. За її словами, це відділення Новоселицької РЛ обслуговує 77261 жителів району, з яких: дорослого населення – 63393, підлітків – 2033, дитячого населення – 11835. До речі, за словами пані Ротар, цьогоріч планується відкрити додаткові кабінети педіатра-консультанта і терапевта-консультанта, ще декілька кабінетів із складними, як для простого смертного, назвами – наскільки зрозуміло, для проведення аналізів.
Стан тимчасової і стійкої непрацездатності новоселиччан охарактеризувала заступниця головлікаря РЛ Наталія Кишлар. За її словами, у 2019 році медики видали 1617 листків непрацездатності (1841 – у 2018-ому). Менше, ніж позаторік, але не тому, що люди менше хворіли. Оплату лікарняних останнім часом проводять із значним запізненням, і, якщо термін захворювання не такий уже й значний, то люди просто не хочуть «зв’язуватись». Понад 230 жителів району торік уперше оформили інвалідність, перш за все, через серцево-судинні недуги, онко і кістково-м’язеві захворювання. До п’ятірки найбільш поширених хвороб входять і травми та розлади психіки.
Більш детально, як сказав Василь Сухораб, минулорічну роботу медиків п р о а н а л і з у ют ь на медрадах – по спеціалізаціях. А поки що за роботу людям у білих халатах подякували заступниця голови районної ради Ольга Цуркан та голова Н о во с ел и ц ь к о ї ОТГ Марія Нікорич, запевнивши, що місцева влада готова всіляко сприяти потребам, як «первинки», так і «вторинки». Не просто готова, а й сприяє, коментує В’ячеслав Бежан, мовляв, керівництво галузі в області, та й колеги з інших районів кажуть: «Такої фінансової підтримки у придбанні пільгових медикаментів, засобів гігієни для пацієнтів та ін. не має жоден жоден інший район Буковини – у Новоселиці або ще з «часів комунізму» не вийшли, або вже до Європи зайшли». Це вже кому що ближче, аби – пацієнтам на користь.
Леонтіна СТЕПАНЧУК,
фото Алли МАЗУР
———
Назад