ЛІТНЯ ШКОЛА „DE NEAMUL MOLDOVENILOR” В СТОЛИЦІ БУКОВИНИ

10.08.2018 13:45
З 7 по 10 серпня в Чернівцях працює Літня школа «De Neamul Moldovenilor», мета якої – розвиток навичок лідерства серед молодих молдованів в Україні та Молдові, організатори поставили собі за мету також допомогти представникам молдавського етносу активніше проявляти себе у громадському житті.
У перший день слухачі школи, а це молодь, яка представляє Чернівецьку та Одеську області нашої країни, а також гості з Республіки Молдова, ознайомились з історичним центром Чернівців, дізнались багато цікавого з історії міста, області. Певна річ, їх зацікавив молдавській слід в історії Буковини, Північної Бессарабії, Герцаївського краю. Юнаки і дівчата поклали квіти до пам’ятника молдавському генію Міхаю Емінеску.
Другий день роботи школи пройшов більш академічно. Відбулися сесії різної тематики, зокрема, про активність серед молоді (Чому необхідно почути молодих молдованів?), про історію і культуру різних етносів – йшлося про їх спільність і відмінність. Крім цього, проводили навчання щодо розробки ініціатив молоді на тему патріотичного виховання. Досить цікаво пройшла сесія на тему «Фандрайзинг, як ми це робимо і чому?» Звичайно, все це проходило у неформальних обставинах і було урізноманітнено інтелектуальними іграми.
У цей же день молодь мала можливість відвідати художню виставку знаного  буковинця Володимира Краснова, а також переглянути фільми про історію Молдови.
У  третій день роботи літньої школи «De Neamul Moldovenilor» ії учасники мали можливість відвідати обласну державну адміністрацію, ознайомитись з діяльністю управління культури, національностей і релігій Чернівецької ОДА, де її очільник Віра Кітайгородська закцентувала увагу, у першу чергу на досягненнях, на планах і співпраці між Буковиною та Молдовою.
 У цей же день молодь мала можливість відвідати Чернівецькій національний університет ім. Ю. Федьковича, ознайомитись з архітектурою та структурою роботи закладу. У другій половині дня взяли участь у сесії на тему «Ораторське мистецтво. Чому важливо бути гарним спікером, як бути почутим?», крім цього, розробили концепцію роботи літньої школи на наступний рік.
Вечір для  учасників школи пройшов у приємній атмосфері, хлопці і дівчата мали можливість відвідати ресторан молдавської кухні в м. Чернівці „La mulţi ani” та скуштувати смачні страви нашої традиційної  кухні.
У четвертий день роботи школи (а це – день виходу нашої газети) планують провести в центрі міста флеш-моб (і це неодмінно буде зроблено, ніхто  не піддає сумніву, знаючи активність молодих молдован – прим. автора) та створити промо-ролик: «Гордий, що я молдованин, тому що...» Крім цього, планувалось відвідати Кузмінській ліс, побачити героїчні місця славної історії молдовського народу і Штефана Великого, та підбіти підсумки роботи школи.
Цей захід, нагадаємо, проводять Молодіжний рух  Республіки Молдова «Нащадки Штефана» (керівник Думітру Ройбу) під патронатом Президента держави та громадські організації «Асоціація молодих молдован північної частини Бессарабії» (керівник Сергій Рябко) за участю міжрайонного товариства молдавської культури Буковини (керівник Юрій Стаднічук). 
Перед учасниками з України (Чернівецька та Одеська обл.) та Республіки Молдова, крім керівників громадських організацій виступили професійні спіч-тренери, психологи, молоді історики, журналісти. Окремо варто визначити роботу та сприяння у організації окремих заходів Альону Грищюк, гарного фахівця з питань культурної спадщини відділу культури Новоселицької РДА та нашого знаного земляка, буковинського письменника Василя Васкана.
За словами учасників, 12-денна навчальна програма літньої школи (по чотири дні в Чернівцях, Кишиневі та Одесі) з успіхом розпочалась в столиці Буковини.  Організатори, які ставлять за мету творити команду молодих лідерів через навчання, розвиток лідерських навиків, семінари, дискусії та спільну діяльність, запрошують долучатись активну молодь краю до заходів громадських організацій молдован Чернівецької області, акцентуючи на важливості формування цінностей у суспільстві, ідентичності, викликів перед сучасною молоддю, розвитку громади та молодіжних рухів. На їх думку, літня школа повинна бути платформою для навчання, співпраці та об’єднання молодих лідерів (здебільшого, від 16 до 30 років) як із середовища існуючих громадських організацій та суспільних ініціатив, так і з проактивних навчальних чи соціальних середовищ.
Тренінги з ефективної роботи в команді, навиків спілкування, умінь планувати діяльність організації, мистецтва публічного виступу, а також зустрічі з тренерами та цікавими людьми, які є експертами у різних суспільних сферах – лише частина роботи школи «De neamul moldovenilor», головне – це підтримка дружних і теплих стосунків між Україною і Республікою Молдова та їх народами. Сподіваємось досягнемо цього.
Іон МОЛДОВАН
 
Назад