ЛІКАР МОЖЕ БІЛЬШЕ НЕ ПРИЙТИ ДО ХВОРОГО ДОДОМУ?

14.03.2018 13:33

З минулого вівторка набув чинності наказ МОЗ, за яким лікар не зобов’язаний приходити до пацієнта додому. І тут же шквал дзвінків до редакції: «то що, нам помирати вдома?», «швидка не приїздить, тепер і свого лікаря не дочекаєшся?», «а хоч батюшка можна, щоб додому прийшов?»
Вдаємось до першоджерел. І з’ясовуємо: у МОЗ такий крок називають переходом на цивілізовану модель викликів лікарів додому. «Сьогодні всі звернення пацієнтів до своїх медичних закладів реєструються в книзі запису викликів лікарів додому працівниками реєстратури. Після цього лікар отримує цей журнал і має відзвітувати, що він зробив всі візити за зазначеними викликами.
Пацієнт та лікар спілкувались через реєстратуру (не завжди привітну) та стрічку в журналі. Пацієнт не мав доступу до лікаря, а лікар до пацієнта – якщо проблема не потребує візиту, домовитись про це лікар та пацієнт не могли».
Як повідомляється на офіційному сайті МОЗу, 13 березня скасували Книгу запису викликів лікарів додому. І лікар вже не буде зобов’язаним звітувати про відвідування усіх пацієнтів, що повідомили реєстратуру.
«Пацієнт та лікар зможуть отримати доступ один до одного по телефону. Час лікаря є цінним та обмеженим суспільним ресурсом, переконані в Міністерстві охорони здоров’я. Кожен пацієнт повинен розуміти, що коли лікар іде до нього додому, він не допомагає щонайменше трьом іншим пацієнтам. Пацієнт та лікар будуть разом приймати рішення про необхідність візиту додому».
І посилаються на досвід європейських країн, де «можливість поспілкуватися зі своїм медичним працівником телефоном – одна з послуг, що найбільше цінується пацієнтами».
Європейський досвід – це чудово, але в наших умовах він далеко не завжди дієвий. От поділили швидку на невідкладну і екстрену допомоги. Екстрена є, невідкладної немає. І хоча директор Чернівецького обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Володимир Єленєв стверджує: поки що «швидка» обслуговує всі виклики (acc.cv.ua), насправді це не завжди так. Як розповів нам наш читач, якщо у дитини температура понад 39, швидка приїде, якщо більше 38-и, але до 39-и не дотягує, вам можуть сказати «ми вам не служба таксі» і ви шукаєте транспорт і самі привозите дитину до приймального відділення.
Тепер ще одне нововведення – лікар не зобов’язаний більше приходити до вас додому.
– Медична реформа набирає обертів, – коментує ситуацію головний лікар Центру ПМСД В’ячеслав Бежан, – і це ще один з її пунктів. Але, запевняю вас, наші лікарі, як відвідували своїх пацієнтів удома, так робитимуть і надалі. Ми повинні надавати якісні послуги людям і ми будемо це робити. Принаймні, доки не будуть вироблені правила гри, за якими фахівець кожної ланки точно, як швейцарський годинник, виконуватиме свою ділянку роботи.

 

Ганна ВАКАРЧУК,
Алла МАЗУР

Назад