КРОВ ЛЮДСЬКА – НЕ ВОДИЦЯ

10.08.2018 11:32
В Новоселицькому районі вчора провели день донора, зорганізований Чернівецьким обласним центром служби крові, районною організацією товариства Червоного Хреста  і Асоціацією медичних сестер Буковини. Першим кров здав донор зі стажем (40 кровоздач) рингачанин Юлій Чупак. Міні-колективом приїхали працівники ДП «М’ясо Буковини». Шкода, але особливої акивності не було.
Окрім обов’язкових у таких випадках чаю-кави з бутербродами, донорів пригощали тістечками-сердечками «Я – донор», які спеціально для цього спекла новоселицький кондитер Ольга Горенко.
Кров людська, як ми знаємо, не водиця, її проливати не годиться. Разом з тим медики стверджують: кров, як вода, вона потрібна щодня. Коли ми готували цей номер до друку, її запаси поповнювали в Новоселицькій ЦРЛ. До нас приїхала ціла бригада медиків з обласного Центру служби крові разом з головним лікарем Центру Анжелікою КАЛАНЧЕЮ. 
– В рамках відзначення Всесвітнього дня донора, який святкували 14 червня, заплановані виїзди в усі райони області, – розповіла про акцію пані Каланча, – і, за потребою, практикуємо такі виїзди, враховуючи, що зараз літо – мала активність донорів і більша ймовірність випадків, коли без донорської крові не обійтись ніяк.
– А яка потреба в донорській крові? Скільки потрібно її, скажімо, на добу? 
– Це по-різному. У нас є певна кількість запасів по всіх пунктах крові – як резус-позитивні, так і резус-негативні. Коли ми бачимо, що кількість крові знижується, організовуємо такі акції, тому що і в заготівлі, і у використанні крові повинен бути баланс. Хотіла б сказати, що такі акції проводяться за участі Товариства Червоного Хреста, за підтримки Асоціації медичних сестер Чернівецької області.
– Ви вже побували в інших районах, чи є, можливо, якість результати? Можливо знайшли там, де були, донорів на постійній основі?  
– Враховуючи те, що зараз літній період, десь ми відчули кризу, дівчата багато телефонують, запрошують, але інформованості все рівно замало. Ми звернулися з цією інформацією через Фейсбук  і, крім того, я перетелефонувала головним лікарям всіх районних лікарень. У спілкуванні з головним лікарем Герцаївської лікарні він сказав: ми вас чекаємо наступного разу. Тобто там, де ці забори крові відбулись, люди готові і далі здавати свою кров. У Герцах головний лікар сам пішов та здав,  і сказав: ми вас чекаємо, приїжджайте до нас восени.  Бар’єр подолано, люди зробили крок до донорства.
– Це така безперервна робота над цим, постійно треба працювати, підтримувати.
– Постійно. Ми організовуємо День відкритих дверей в Центрі крові, запрошуємо учнів 9-11-х класів, яким потрібно ще закладати ці зерна з дитинства, щоб дитина мала правильне поняття про донорство, про Службу крові – від фахівця, а не слухали якісь там міфи.
– До речі, які вікові межі у донорстві?
– З вісімнадцяти років. Верхня межа знята, хоча, якщо є якість хронічні захворювання, а з віком вони практично у всіх є, то донори відсторонюються. Тому ми надаємо перевагу молоді, здоровим людям. До того це ще й шанс отримати додаткове обстеження: визначити безпомилково свою групу крові, рівень гемоглобіну, перевіритись на гепатит В,С, ВІЛ, сифіліс, тобто донор проходить повне обстеження і знає, що здоровий. І сьогодні всі донори, які здаватимуть кров, будуть поінформовані про те, що пройдуть обстеження і будуть знати результати своїх обстежень.
– Віталій Смандич, активний донор, у Фейсбуці, розписав такий проект як «Корпоративне донорство». Чи він вже запрацював?
– Це вже і є «корпоративне донорство», коли виїжджаємо в установу і співробітники протягом одного дня можуть здати кров. Поліція у нас долучилася до «корпоративного донорства», ДСНС, прикордонники, представники громадських організацій. Хтось себе сфотографує у Фейсбук, надасть інформацію, а хтось просто прийде, здасть кров і піде. Тому ми бачимо цю хвилю, все таки підйом є, але цього ще недостатньо, ми над цим будемо працювати.
Анна ЛЕОНТІЄВА 
фото автора
 

 

Назад