“Доступні ліки”: як це діятиме на практиці?

04.04.2017 10:31

З завтрашнього дня в Україні має стартувати Урядова програма «Доступні ліки». Передбачається, що пацієнти зможуть отримувати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету другого типу та бронхіальної астми безкоштовно або з доплатою.
– Як отримати безкоштовні ліки? – запитання, яке найчастіше задають наші читачі, ми переадресовуємо головному лікарю Центру ПМСД В’ячеславу БЕЖАНУ.
–  Зверніться до сімейного лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт. Це – перший крок, – роз’яснює пан Бежан. – А далі зверніться до аптеки з позначкою «Доступні ліки». Там вам повинні видати ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом. Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.
– Коли запрацює програма?
– Програма запускається 1 квітня нинішнього року. Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади або з районним Центром ПМСД (порядок поки що визначається) та стають учасниками програми. Сьогодні, коли цей номер газети побачить світ, якраз і відбудеться зустріч фармацевтів з керівниками влади району та адміністрацією Центру, де визначається детально роль кожного, хто бере участь в програмі “Доступні ліки”. Список аптек згодом буде на відповідних сайтах (до 4 квітня вони мають бути сформовані) (для інтернет-”підкованих” читачів: шукайте аптеки з позначкою https://goo.gl/2KaRpp). В місцевих ЗМІ будуть оприлюднені адреси аптек, що беруть участь в програмі.
Хоча будьмо реалістами. Ви самі чудово розумієте, що уже завтра вам в аптеці не видадуть безкоштовно ліки. Потрібен час, щоб ця махіна зрушила з місця.
– До аптеки-учасника програми є якісь особливі вимоги?
– У кожному аптечному закладі, що братиме участь в урядовій програмі «Доступні ліки», обов’язково має бути наявний найдешевший генерик (найдешевший препарат) та перелік цін відшкодування. Аптека надає місцевій владі або Центру ПМСД (після визначення порядку) фінансовий звіт та документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, відповідно до програми “Доступні ліки” та отримує повернення коштів з місцевих бюджетів протягом п’яти робочих днів після подачі звітності.
– Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Чому саме ці три види захворювань?
– Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, бо саме вони найбільше впливають на показники смертності населення, суттєво знижують якість життя пацієнта. Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет другого типу страждає один мільйон осіб. Це вшестеро більше, ніж на діабет першого типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тисяч, за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь. Разом з тим ці хвороби – не вирок, їх ефективно лікують на амбулаторному рівні. Думаю, виходячи з цього і розробили подібну програму. В МОЗі вважають, що саме ці ліки покращать якість життя людей і запобіжать виникненню ускладнень та передчасної смертності.
– Які саме ліки мають стати доступнішими?
– До списку доступних ліків входять усі препарати з такими міжнародними непатентованими назвами (МНН): серцево-судинні захворювання: Аміодарон (Amiodarone), Амлодипін (Amlodipine), Атенолол (Atenolol), Верапаміл (Verapamil), Гідрохлортіазид (Гідрохлортіазид), Спіронолактон (Spironolactone), Фуросемід (Furosemide), Дигоксин (Digoxin), Еналаприл (Enalapril), Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate), Карведилол (Carvedilol), Клопідогрель (Clopidogrel), Метопролол (Metoprolol), Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate), Симвастатин (Simvastatin), Бісопролол (Bisoprolol). Бронхіальна астма – Беклометазон (Beclometasone), Будесонід (Budesonide), Сальбутамол (Salbutamol). Діабет другого типу – Метформін (Metformin), Гліклазид (Gliclazide).
– Добре. Людина прийшла до аптеки, а їй кажуть, що безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються, закінчилися. Що їй робити?
– Ну, тут варіантів декілька. Пацієнт може зачекати, доки ліки надійдуть в аптеку, можна звернутись в іншу, якщо вони потрібні терміново. Пацієнт може обрати й іншу торгову марку та доплатити різницю. Якщо є вибір, в аптеці пацієнт може зорієнтуватись – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.
– Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?
– Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки». Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.
– Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепту?
– Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепту від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці. Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.
В принципі така стратегія. Звісно, доки програма запрацює, будуть певні неузгодженості, щось доведеться доопрацювати, уточнити. Про все це ми додатково повідомлятимемо в місцевій пресі.
Ганна ВАКАРЧУК

Назад