Чому треба зберегти Костичанівську музичну школу?

23.03.2018 14:23

Початкові спеціалізовані мистецькі заклади  (школи естетичного виховання) є початковою ланкою мистецької освіти та належать до позашкільної освіти системи Міністерства культури України. відповідно до Законів України, зокрема  Закону України «Про позашкіотну освіту» та «Про освіту». Мистецька освіта включає:
– початкову мистецьку освіту, що здобувається одночасно з початковою та/або базовою середньою освітою і полягає в набутті здобувачем компетентностей початкового рівня в обраному виді мистецтва;
– профільну мистецьку освіту, що здобувається на основі початкової мистецької освіти одночасно з повною загальною середньою освітою та орієнтована на продовження навчання на наступному рівні мистецької освіти.
Мистецька школа функціонує лише як юридична особа і при цьому має право створювати свої структурні підрозділи, тобто філії (ст. 14 ЗУ «Про позашкільну освіту»).
 Мистецька школа  є складовою базової мережі закладів культури місцевого рівня  (ст. 23 ЗУ «Про культуру») і може бути виключена з неї лише за погодженням з Міністерством культури. Тобто реорганізація мистецької школи можлива лише за погодженням Міністерства культури України.
До таких закладів належить і Костичанівська музична школа, історія якої починається з 1979 року.  
Перший контингент учнів школи разом з філіями в селах Мамалига, Драниця, Ванчиківці становив 129 учнів. Перший директор – Шеремет Володимир Филимонович, який працював з 1979 року по 1999 рік.
За роки існування школа випустила 38 випусків. Випущено 470 випускників, з яких 73 продовжили навчання у середніх та 31 – у вищих навчальних закладах, таких як Кишинівська консерваторія, Кишинівське музичне училище ім.Штефана Юги, Чернівецький коледж ім.С.Воробкевича, Львівське музичне училище ім.Людкевича.  
Одним з найкращих викладачів є Каптар В.Д., який викладає з моменту існування школи та випустив 38 учнів, котрі в подальшому продовжили навчання в інших музичних закладах (як на території України, так і за кордоном). Окремі викладають в Костичанівській музичній школі.
Костичанівська музична школа славилась багатьма випускниками – як на території України, так і за кордоном (Румунія, Молдова та Росія).
З 1999 року по 2014 року працював директором школи Каба Г.В.
Нині в Костичанівській музичній школі навчаються 160 учнів, працює 17 викладачів, 13 з яких є випускниками школи: Чебан В.М., Руссу А.А., Руссу К.А., Ністрян А.О., Панчу О.Д., Горя І.С., Чебан Л.М., Маляр І.В., Ватаман В.В., Ватаман В.А., Ватаман Г.А. та  ін.
Навчально-методичну роботу школи забезпечують відділи: духовий (кларнет, саксофон, труба, альт, тенор, баритон, туба) – завідуючий Ватаман В.А.; струно-народний (скрипка, контрабас, акордеон, гітара, цимбали) – завідуючий Панчу О.Д.; фортепіано-теоретичний – завідуюча Ватаман В.В..
В школі працюють такі творчі колективи: хор молодших класів – керівник Ватаман В.В.; духовий оркестр – керівник Ватаман В.А.; оркестр народних інструментів «Гіочел» – керівник Чебан В.М.
Духовий оркестр Костичанівської МШ був партнером проекту «Фанфари без кордонів» та брав участь у фестивалях на території Румунії та Молдови. Викладачі та учні школи – неодноразові учасники різноманітних концертів, фестивалів районного та обласного рівня.
Школа має три філії в селах Ванчиківці, Драниця та Мамалига. На території Мамалигівської громади навчаються 57 учнів, яким викладають досвідчені 6 викладачів.
Нині склалася непроста фінансова ситуація. На оплату викладачам Костичанівської музичної школи вистачає фінансування до кінця навчального року та на відпускні. Що буде далі? Під загрозою закриття опинилися  філії в селах Драниця та Мамалига. Якщо це відбудеться, то шестеро викладачів втратять роботу, а 57 учнів не будуть мати змоги здобути спеціальну освіту. Для когось з них – це, можливо,  майбутня професія. Чи є гарантія, що після скорочення педагогів, вони будуть влаштовані як викладачі якогось іншого закладу, наприклад, при створенні філій при Подвірненській музичній школі чи створення окремої малокомплектної музичної школи на території Мамалигівської громади.
І з іншого боку, чим викладачі музичних шкіл гірші за педагогів загальноосвітніх закладів?  Сподіваємось на офіційну відповідь з боку Мамалигівської громади  про позитивне вирішення цього питання щодо філій та викладачів.  
Костичанівська музична школа, на мою думку, має право на існування. Звичайно, доведеться переглянути плату за навчання, бо час такий настав.  Відповідно до чинного законодавства, діти пільгових категорій мають право навчатися безкоштовно. Проте цю місію могли би взяти на себе органи місцевого самоврядування. Закликаю усіх до обговорення цієї проблеми. Мистецтво має право на життя.
Світлана МИХАЙЛОВА,
начальник відділу культури, національностей, релігій, молоді та спорту райдержадміністрації

Назад