БЮДЖЕТНА ДРАМА

19.03.2018 15:36

Майже, як у класика. Люди, що при грошах, ведуть себе по-різному. Люди, у яких грошей мало, поводяться однаково – і неважливо, чи то безгрошів’я в сім’ї, у колективі чи цілому районі. Картина скрізь подібна – з’ясовування того, що першочергове, а що ні; на що потратити гроші, а на чому зекономити; кому дати, а хто ще може почекати. Цю місію в масштабах району взяла на себе бюджетна комісія районної ради, яка під головуванням Василя Сухораба на своєму засіданні у середу розробила пропозиції щодо змін до головного кошторису року. Декілька цифр, щоб ви, читачу, змогли зрозуміти весь драматизм ситуації: розподілити належить 5 мільйонів гривень вільного залишку з минулого року, а потрібно – біля 14 мільйонів гривень, дев’ять з яких – на заробітну плату в освіті, культурі і спортивній галузі. Додайте до цього депутатські звернення, на виконання яких теж потрібні кошти. А ще – кошти на підготовку «Калинки» до нового сезону, на фінансування першої зміни, під час якої планують оздоровити дітей пільгової категорії. Є потреба профінансувати гемодіаліз для п’ятьох жителів району. Не вистачає грошей для функціонування дитсадка в Малинівці, на зарплату апарату сільської ради в Жилівці. Потрібні фінанси, щоб підготувати перші класи за канонами, передбаченими Новою Українською школою. Кошти на оргтехніку, щоб лікарі-«сімейники» могли укладати декларації з пацієнтами. Список можна продовжити – якщо не до безкінечності, то до 14 мільйонів точно.
Сказати, що на комісії було гаряче, – нічого не сказати. Думаю, не один з тих, хто мав підняти руку, пошкодував цього разу, що він у престижній бюджетній комісії. Одностайно, крім питань зарплати, не голосували. Рішення проходили, мов крізь вушко голки для шиття бісером, а непідтримку з того чи іншого питання колеги обіцяли один одному «пригадати»...
Забігаючи наперед, скажу, що бюджетна комісія рекомендує задовольнити  два депутатських звернення: Анатолія Єсипчука – про виділення коштів на облаштування огорожі для Щербинецької школи та Володимира Собка – про виділення коштів на профілювання дороги між Котелевим і Черленівкою. Інші, вирішили, розглянуть перед наступною сесією. На один квартал пропонують профінансувати гемодіаліз для хворих з Топорівців, Тарасівців, Боян і Ванчиківців – на ці потреби, взагалі, виділяють кошти з держбюджету, але, за словами В’ячеслава Бежана, то – мізер, ситуацію вони не рятують.
Левову частку коштів рекомендують виділити на заробітну плату. Катастрофа скрізь – в освіті, культурі, спорті. Та найскладніша ситуація, принаймні, на цей момент – з Костичанівською музичною школою. На зарплату її працівникам до кінця року потрібно небагато-немало – мільйон гривень. Плюс енергоносії. Пікантність ситуації полягає в тому, що школа має філії в Мамализькій громаді і більшість учнів – саме з ОТГ, але громада поки не готова співфінансувати заклад. Члени бюджетної комісії рекомендують виділити 100 тися гривень. Як це рятує ситуацію? На місяць. Що далі? Керівництво відділу культури має надати пропозиції. Що це буде – оптимізація, меценатські кошти, батьківські внески, закриття закладу? Побачимо невдовзі. Тим часом Світлана Михайлова, начальник відділу культури, говорить про ще одну проблему – не передбачено кошти на зарплату керівникам колективів, які мають звання народних та заслужених. Чи захочуть вони працювати на громадських засадах і хто міг би долучитись, щоб не втратити «Ватру», «Топорівчанку», Котелівський учительський хор?..

Отже, свої пропозиції бюджетна комісія виробила. Прийняти їх чи ні – прерогатива сесійної зали. Але. Є на цьому «торті» одна «вишенька». Згідно з Бюджетним кодексом, рішення сесії щодо змін до бюджету райдержадміністрація має подати на експертизу до департаменту фінансів ОДА. І, якщо з висоти тамтешніх експертів якийсь пункт буде неприйнятний, усе рішення можуть заблокувати. Правда, зробити це можна лише через суд, кажуть юристи, але прецедент в області вже є. Такий підхід, треба сказати, обурив депутатів: «нащо ми тоді працюємо в комісії, в сесійній залі? Псуємо стосунки»?, «що ми людям, які нас обрали, скажемо?..» Питання риторичне – кодекс приймали в столиці.
Бюджетна комісія завершила передсесійний марафон профільних комісій, які засідали з понеділка: з питань промисловості, розвитку АПК, земельних відносин, інвестиційної діяльності та транскордонного співробітництва (Алчіп Рошка); з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення (Ігор Дубей); з питань регламенту, законності та надзвичайних ситуацій (Валерій Пріску); з питань освіти, культури, молоді та спорту (Світлана Гавка). Обговорювали як планові, так і сесійні питання. З того, що найбільше хвилює обранців, – майбутня реорганізація Центру ПМСД і ЦРЛ, які планується перетворити на некомерційні підприємства. Це – вимога часу, пояснюють головні лікарі обидвох установ. За їх словами, це дасть можливість укласти угоди з Національною службою здоров’я, яка надалі фінансуватиме лікарні. Унеможливить приватизацію цих установ та зміну профілю. При цьому запевняють, на трудовий процес це не вплине і жодних скорочень під час реорганізації бути не може.
Ще одна новація – Котелівський опорний округ, до якого увійдуть Щербинці, Форосне і Жилівка. Головна освітянка району Аделіна Руснак окреслила його перспективи, головна з яких на перших порах – один мільйон сто тисяч гривень, котрі з обласного бюджету мають надійти на ці чотири школи. Цих коштів вистачить, планують у керівництві освітою, на підготовку перших класів до Нової Української школи та закупівлі обладнання для кабінетів математично-природничого напряму.
Актуальним залишається питання доріг – депутатів хвилює і питання, коли почнуть профілювати дороги після зими, і чи дістанеться нашому району якась порція від великого «митного пирога», котрий ділять уже другий рік. Як відомо, з коштів, зароблених митницею, було обіцяно капітально поремонтувати дорогу Стрий – Мамалига. Якщо на Франківщині і частині Буковини це роблять, то в нашому районі – глухо. За пропозицією депутатів, на сесію запрошують керівництво Служби автомобільних доріг області, до якої зібралась купа запитань.
Мають депутати запитання і до представників правоохоронних органів –  стосовно питання боротьби з наркоманією зокрема та криміногенної ситуації в цілому. За словами депутата Володимира Собка, останнім часом у Жилівці сталось декілька зухвалих крадіжок, хотілось би дізнатись про результати слідства.
Вирішать на сесії і низку організаційних питань. Пішов з життя депутат-«батьківщинівець» Володимир Георгіца, обрані до ради Новоселицької ОТГ Артем Глігор і Анатолій Ротар. До районної ради заходять Володимир Ткаченко, Оксана Обершт і Сергій Головко.
Ще одне оргпитання вирішили на комісії з питань АПК, її секретарем (замість Артема Глігора) обрали Миколу Попана.

Ганна ВАКАРЧУК,
фото Алли МАЗУР

 

Назад