БОРЕМОСЬ З РАКОМ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

20.10.2017 10:01

Щорічно 20 жовтня під гаслом антиракової боротьби в Україні відзначають Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози.
Рак молочної залози – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок. Особливо ризикують стати жертвами цієї хвороби представниці «слабкої статі», вік яких вже наближається до сорока років. У всьому світі в останні десятиліття розгорнулася кампанія по боротьбі з раком молочної залози.
Медицині відомі випадки прояву цього захворювання у чоловіків, але загалом це жіноча хвороба. Лікування раку молочної залози на сьогодні може бути успішним в 95% випадків.
Рак молочної залози (рак грудей) розвивається подібно до інших злоякісних пухлин в організмі: клітини залозистої тканини, в результаті мутацій, що відбулися в них, починають швидко ділитися, в результаті утворюючи пухлину і вторинні пухлинні осередки. Точні причини виникнення цього онкологічного захворювання поки не відомі, але успішне лікування раку молочної залози можливе в тому випадку, якщо новоутворення буде вчасно виявлене фахівцем.
Лікування раку молочної залози, як і будь-якого іншого онкологічного захворювання, буде максимально успішним при його ранньому виявленні. Тому внесіть в свій розклад обов’язковий візит до мамолога, якщо вас стосується один з наступних факторів:
1 Родичі першої лінії хворіли на рак грудей.
2 Вам більше 40 років.
3 Використовуєте гормональні препарати для контрацепції, регулювання менструального циклу або при замісній гормональній терапії в менопаузі.
4 Зміни в будові грудей, які лікар відносить до епітеліальної атипової гіперплазії.
5 Високий рівень естрогену в крові.
6 Відсутність вагітності та пологів.
7 Раніше перенесений рак грудей або яєчників.
8 Вагітність у віці від 30 років і старше.
9 Рання менструація (до 12 років) і пізнє настання менопаузи.
10 Вплив радіоактивного випромінювання.
Головним у боротьбі проти раку молочної залози залишається його раннє виявлення, що дозволяє поліпшити результати лікування і виживання пацієнтів. Рак на ранніх етапах протікає безсимптомно або проявляє себе слабо. Тому жінкам рекомендовано щомісяця проводити самообстеження молочних залоз на наявність в них будь-яких змін: розміру, форми або контуру; появи ущільнень розміром з горошину чи більше; змін шкірних покривів молочної залози або соска (брижі, зморшкувата шкіра, лущення або запалення); почервоніння шкірних покривів молочної залози або соска; збільшення лімфатичних вузлів. Крім самообстежень кожній жінці потрібно раз на рік проходити профілактичне обстеження: огляд мамолога, мамографію чи УЗД молочних залоз.
Понад 30% захворювань на РМЗ сьогодні діагностуються на пізніх етапах – на третій або навіть на четвертій стадії. Жінки надто пізно звертаються до лікаря. Саме профілактика та рання діагностика дозволяє максимально ефективно провести лікування та уникнути інвалідизації.
Здоров’я жінки багато в чому залежить від її способу життя, поведінки.  Незважаючи на постійну зайнятість, слід все ж знаходити час для збереження і зміцнення свого здоров’я.
В’ячеслав БЕЖАН, головний лікар Центру ПМСД Новоселицького району

 

Назад