18 травня - Міжнародний день музеїв

18.05.2015 11:31

Музей – скарб духовної культури народу 

Щорічно в останній місяць весни – 18 травня музейні працівники всього світу відзначають своє професійне свято. Це свято було затверджено в 1977 році на засіданні ІСОМ ( International Counсil of Museums – Міжнародна рада Музеїв),а з 1978 року цей день відзначається щорічно більш ніж у 150 країнах світу.

За словами Жака Перо : «музеї повинні зайняти місце в серці суспільства і бути відкритими громадськості. Розвиток наших установ залежить у великій мірі від допомоги громадськості, і ми повинні запропонувати їй можливість підтримати наші цілі і взяти участь в нашій роботі. Таким чином, необхідно, щоб музеї та суспільство працювали разом, в дусі творчості та інновацій».

Прийнято вважати, що через музеї суспільство висловлює своє ставлення до історико-культурної спадщини, і з цим важко не погодитись. Збираючи і зберігаючи пам’ятки матеріальної і духовної культури, вони ведуть велику науково – освітню роботу та відіграють важливу освітньо-виховну роль.

Україна – країна багата на музеї. Національний історико-культурній спадщині нашої держави можуть позаздрити чимало країн світу, і навіть серед країн Європи Україна включена у першу десятку за кількістю й багатством музейних збірок.

Святкування цього дня це своєрідна данина поваги до своєї землі,своєї історії , пошановуючи працю тих, хто примножує та береже усе те, що створили наші предки своєю винахідливістю, розумом, руками упродовж багатьох століть. Не винятком є і наш Новоселицький район, на території якого діють понад 20 громадських музеїв. Це зокрема, в місті Новоселиця та в селах Мамалига, Несвоя, Подвірне, Костичани, Маршинці, Динівці, Драниця, Малинівка т.ін.

Найкращий за художньо – архітектурними складом експозиції, найбагатший за колекцією зібраних пам’яток різних етапів історичного розвитку матеріальної і духовної культури місцевої людності у нашому районі – це «Зразковий» історичний музей села Костичани. Експозиційний фонд музею налічує понад 500 експонатів.

Багато цікавого можна дізнатися з фондів Маршинецького історичного музею . Тут представлений молдавський національний старовинний одяг, рушники, знаряддя праці та багато інше. Цікавим експонатом є макет Миколаївської церкви – пам’ятки архітектури, що датована ХІХ століттям.

Наш район багатий на пам’ятки історії, серед них і приміщення залізничного вокзалу, з якого розпочав свою подорож по Росії Джон Рід, американський письменник – публіцист. Про будівництво залізниці Новоселиця – Чернівці та перебування у місті письменника розповідають експонати Новоселицького ліцею. Окремий розділ експозиційної тематики представляє матеріали про Валентину Михайлівну Балан, яка з 1983 року працювала вчителем, а з 1992 по 2004 році – директором Новоселицького ліцею. Це спеціаліст вищої категорії, методист, відмінник освіти України, лауреат премії ім. О. Поповича, нагороджена золотою медаллю « 10 років Незалежності України», кавалер ордена Знак Пошани.

Світлини, що відображають важливі для міста події знайшли своє відображення в історичному музеї Новоселицької гімназії. Це результати пошукової роботи слідопитів протягом 70- х років ХХ століття.

Малинівський шкільний музей «Свічка часу» став для односельчан справжньою берегинею села, яка формує у відвідувачів любов та повагу до рідного села, школи, до людей, традиціях, звичаїв та обрядів предків. На базі музею здійснюється краєзнавча – пошукова робота разом з гуртківцями «Юні музеєзнавці».

Багатьма поколіннями творився історичний літопис нашого краю. Тому музеї відкривають безцінний спадок минулих поколінь, документуючи історію Новоселиччини в унікальних пам’ятках старожитностей. Вони є історично – архітектурними, літературно – мистецькими та природничими закладами.

Побачене в наших музеях наочно засвідчує непроминущу здатність наших краян за будь – яких обставин і випробувань знаходити духовні сили зберігати само ідентичність, Богом дану їм рідну мову – з усіх скарбів скарб безцінний, прагнення творити і примножувати красу рідної землі.

Альона Грищюк – науковий співробітник при відділі культури, національностей та релігій.

 

Назад